Strona główna ˇ Pobieranie ˇ Galeria zdjęć ˇ Artykuły ˇ Pogoda ˇ Prognoza pogodyCzwartek, Lipiec 18, 2024
Projekt - Kierunek Przyszłość
Informacja Informacja
Regulamin rekrutacji Regulamin rekrutacji
Deklaracja przystąpienia Deklaracja przystąpienia
Zgoda na przetwarzanie danych Zgoda na przetwarzanie danych
Plakat Plakat
Nawigacja
Portal
  Strona główna
  Zadaj pytanie
  Artykuły
  Pobieranie
  Linki
  Pogoda
  Galeria zdjęć
  Archiwum newsów
  Mapa serwisu
  Imieniny
  Jakość powietrza
  Gmina Gdów
  Parafia w Niegowici
  Podstawy HTML
  HTML dla "Zielonych"
  Logomocja

Wojewódzki Festiwal Językowy
  Regulamin Festiwalu
  Formularz zgłoszeniowy (pdf)
  Formularz zgłoszeniowy (doc)

Projekty edukacyjne
  Centres

Przedmiotowe Zasady Oceniania
  Informatyka-Trzaska

Najwięcej Newsów dodali
   admin[596]
   bibliotekarz[70]
   Ziemianek[61]
   Dyrektor[53]
   Pietak[47]
   PatrykW[27]
   Weronika Kocwa[23]
   korfanty[20]
   Agnieszka Dlugosz[19]
   Kopec[19]
   Kosciolek[12]
   Maria Zyla[11]
   Ola Chyrc[8]
   pedagog[7]
   Tekiela[6]
   Bibliotekarz szkolny[4]
   Sopata[3]
   Dorota Wolska[1]
Nasza Szkoła

Witamy
na stronie
Gimnazjum
im. księdza Karola Wojtyły
w Niegowici
 Niegowić 62,
tel. (012) 251-95-15

powiat wielicki
woj. małopolskie

gimniegowic@poczta.onet.pl
dyrektor:rajle@wp.pl
administrator: bogtr@wp.pl
Pobyt w Niegowici

 Jan Paweł II  "DAR I TAJEMNICA"

"NA WIEJSKIEJ PARAFII W NIEGOWICI

Kiedy wróciłem do Krakowa, znalazłem w Kurii Metropolitalnej pierwszy "przydział pracy" - tzw. "aplikatę". Książę Metropolita był wtedy w Rzymie, więc jego wola dotarła do mnie za pośrednictwem tego pisma. Przyjąłem tę wolę z radością. Najpierw dowiedziałem się, jak dostać się do Niegowici i udałem się tam w odpowiednim dniu. Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici. A był to okres żniw. Szedłem wśród łanów częściowo już skoszonych, a częściowo czekających jeszcze na żniwo. Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię.

Nauczyłem się tego gestu chyba od ŚW. Jana Marii Vianneya. W kościele pokłoniłem się przed Najświętszym Sakramentem, a następnie poszedłem przedstawić się mojemu proboszczowi. Ks. prałat Kazimierz Buzała, dziekan niepołomicki i proboszcz w Niegowici, przyjął mnie bardzo serdecznie i po krótkiej rozmowie pokazał mi mieszkanie na wikarówce.

I tak rozpoczęła się moja praca duszpasterska na pierwszej parafii. Trwała ona tylko rok, a była wypełniona zwyczajnymi obowiązkami wikariusza i katechety. Uczyłem religii w pięciu szkołach podstawowych, w wioskach należących do parafii w Niegowici, do których dowożono mnie wozem konnym lub bryczką. Zapamiętałem życzliwość tak ze strony grona nauczycielskiego jak i parafian. Klasy były różne. Niektóre grzeczne i spokojne, inne zaś rozbrykane. Do dziś pamiętam ciszę i skupienie, jakie panowały w klasach, gdy w Wielkim Poście przeprowadzałem lekcję na temat męki Pańskiej.

W tym czasie parafia w Niegowici przygotowywała się do obchodu 50-lecia święceń kapłańskich swego proboszcza. Ponieważ stary kościół nie wystarczał już na potrzeby duszpasterskie, parafianie zadecydowali, iż najpiękniejszym darem dla Jubilata będzie budowa nowej świątyni. Zabrano mnie jednak dosyć szybko z tej pięknej wspólnoty.


Ksiądz Karol Wojtyła, po studiach w Rzymie, otrzymał zadanie podjęcia pracy duszpasterskiej w Niegowici. Odpowiedni dokument został skierowany do Dziekana Dekanatu Niepołomickiego informujący, że dotychczasowy wikary ks. Stanisław Wincenciak zostaje odwołany z zajmowanej posady i przeniesiony do Spytkowic a w jego miejsce przeznaczony zostaje ks. Karol Wojtyła, stanie się to 28 lipca 1948 r. W dokumencie jest błąd w nazwisku, najprawdopodobniej powstały w czasie przygotowywania pisma w Kurii.

Młody ksiądz Wotyła dojechał do Gdowa a potem miał  iść pieszo. Z autobiografii Ojca Świętego Jana Pawła II „Dar i Tajemnica”, że został podwieziony przez jakiegoś gospodarza do Marszowic. Tym gospodarzem był Stanisław Samek z Marszowic. Zabrał młodego Księdza na drabiniasty wóz i podwiózł kawałek. Potem Ksiądz Karol szedł pieszo. Gdy wędrował przez pola z daleka zobaczył wieżyczkę kościoła. Wtedy uklęknął i ucałował ziemię. Może to był pierwszy gest, który potem poznali prawie wszyscy ludzie na Ziemi.

Prawdopodobnie mogło to być gdzieś blisko starej kapliczki w Lasowych Domach w Marszowicach.

W Niegowici była duża Plebania i Wikarówka. Ksiądz Karol Wojtyła zamieszkał na wikarówce. Sąsiadem Księdza Karola był drugi wikariusz  ksiądz Franciszek Szymonek. Proboszczem był wówczas ceniony przez kardynała Sapiehę ksiądz prałat Kazimierz Buzała.

Parafia była dosyć duża, liczyła 14 wiosek. Pracy więc młody ksiądz miał wiele.

Opiekował się Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Męskiej (ponad setka członków), założył Koło Żywego Różańca. Założył też grupę teatralną, z którą wystawił sztukę Zofii Kossak-Szczuckiej „Gość oczekiwany”.

Na posiedzeniu Rady Parafialnej w dniu 14 maja 1949 roku rozważano jaki prezent wręczyć ks. Prałatowi Buzale w związku ze zbliżającą się 50 rocznicą święceń kapłańskich. Ksiądz Karol Wojtyła zaproponował aby tym prezentem była budowa nowego kościoła, którego plany już dawno czekały na realizację.

Pomysł był bardzo dobry. Cała społeczność parafialna podjęła się wielkiego i jakże trudnego dzieła. Już 3 sierpnia 1949 roku rozpoczęto kopać fundamenty. W pierwszych pracach uczestniczył pomysłodawca ks. Karol. Niestety niedługo po tym został przeniesiony z Niegowici do Karkowa do parafii św. Floriana. 17 sierpnia 1949 roku miejsce ks. Karola Wojtyły zajął naoprezbiter ks. Tadeusz Ryłko. Jak wspominał Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Jan Paweł II często wspominał, że zaproponował budowę i odszedł zostawiając problem całej parafii. Jakaż musiała być satysfakcja już wtedy arcybiskupa Wojtyły, gdy w dniu 25 września 1966 roku konsekrował świątynię, która powstała z jego inicjatywy.

Pierwsze nabożeństwo w nowym kościele odprawiono 20 grudnia 1959 roku. Stary kościół, w którym sprawował posługę kapłańską ks. Karol Wojtyła pozostał w Niegowici do roku 1973. Wtedy to został rozebrany i przeniesiony do Mętkowa koło Babic. Tam stoi do dziś i służy wiernym jako Dom Boży.

Ksiądz Karol Wojtyła pełnił normalne obowiązki wikarego. Do takich obowiązków należało nauczanie religii w czterech wioskach parafii, odprawianie Mszy świętych, udzielanie sakramentów, odwiedzanie chorych, przygotowywanie do Pierwszej Komunii Świętej.

Ksiądz Karol Wojtyła, w czasie pobytu w Niegowici, udzielił

13 ślubów i ochrzcił 48 dzieci.

Z okazji 50-lecia pobytu Księdza Karola Wojtyły w Niegowici w  1998 dobudowano kopułę wieży kościoła. W tym samym roku oddano do użytku nową część szkoły w Niegowici. W dniu 1 września Szkoła Podstawowa w Niegowici otrzymała imię Ojca Świętego Jana Pawła II. Na pamiątkę tej uroczystości odsłonięto tablicę z wizerunkiem Jana Pawła II.

Ponad rok później, 5 listopada 1999 roku odsłonięty i poświęcony został pomnik Księdza Karola Wojtyły. Pomnik ten jest darem Komitetu „Curato del Mondo”, którego przewodniczącym był ks. Jarosław Cielecki.

W dniu 5 listopada 2003 roku, powstałe w 1999 roku Gimnazjum otrzymało imię Księdza Karola Wojtyły. W uroczystości nadania imienia i poświęcenia sztandaru uczestniczył Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski.

We wrześniu 2003 roku odbył się w Niegowici koncert poświęcony Ojcu Świętemu. Wystąpili znani artyści: Edyta Gepert, Stanisław Sojka, Mieczysław Szcześniak, Szymon Wydra i inni. Koncert był transmitowany na antenie ogólnopolskiej Polsatu.

Za sprawą ks. Jarosława Cieleckiego i sponsorów Niegowici kościół wzbogacił się o malowidło przedstawiające młodego ks. Karola modlącego się przed obrazem Matki Boskiej Niegowickiej. Malowidło zostało umieszczone na suficie prezbiterium. Poświęcił je Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz w dniu 3 listopada 2006 r. W tym samym dniu poświęcona została replika watykańskiego grobu Jana Pawła II, która od 1 listopada 2006 znajduje się w kaplicy kościoła. Tam też znajduje się  reprodukcja fotografii przedstawiającej Jana Pawła II w czasie jego ostatniej Drogi Krzyżowej. W fotografię wkomponowany jest kawałek drewna pochodzący z krzyża trzymanego wtedy przez Papieża.

W najbliższych planach jest otwarcie w Niegowici muzeum Jana Pawła II. N ścianie kościoła, przy drzwiach głównych oraz na wikarówce umieszczone zostały tablice upamiętniające pobyt ks. Karola Wojtyły w Niegowici. Tablice pamiątkowe znajdują się również w szkołach niegowickich oraz na kapliczce w Marszowicach.

Gimnazjum
Hymn szkoły Hymn szkoły
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Zegar
Nasz Patron
Kalendarium 1920-1978 Kalendarium 1920-1978
Młodość Młodość
Okupacja Okupacja
Kapłaństwo Kapłaństwo
Biskup Wojtyła Biskup Wojtyła
Kardynał Wojtyła Kardynał Wojtyła
Pontyfikat 1978-1990 Pontyfikat 1978-1990
Pontyfikat 1991-2005 Pontyfikat 1991-2005
Pielgrzymki do Polski Pielgrzymki do Polski
Wszystkie Pielgrzymki Wszystkie Pielgrzymki
Papieskie dokumenty Papieskie dokumenty
Twórczość Twórczość
Testament Testament Jana Pawła II
W Niegowickiej Parafii W niegowickiej Parafii
W Niegowickiej Parafii Jak Go pamiętamy
Orlik 2012
Orlik 2012 Regulamin (pdf)
Postanowienia ogólne Postanowienia ogólne
Korzystanie z obiektu Korzystanie z obiektu
Sankcje i odpowiedzialność Sankcje i odpowiedzialność
Telefony alarmowe Telefony alarmowe
Rezerwacja Rezerwacja
Najbliższe wydarzenia
Statystyki
Gimnazjum w Niegowici
WITAJ
klasa3c
jako nowy uzytkownik

Zarejestrowanch Uzytkowników: 25

Głównych administratorów: 1
Administratorów: 11
Uzytkowników: 13

Użytkownicy Online:

admin 5 tygodni
Dyrektor294 tygodni
Ziemianek339 tygodni
bibliotekarz371 tygodni
Pietak377 tygodni

Gości Online: 3

Twoje IP: 100.26.176.111

Kategorie Forum 2
Tematów na Forum 1
Postów na Forum 2
Komentarzy 4
Księga Gosci
News'y 987
Artykuły 249
Albumy
Zdjecia
Plików w Downloadzie 4
Kategorii w Linkach 8
Linków 42
Postów w shoutbox'ie
Obecny adres IP
100.26.176.111
Licznik
pozostało

do końca roku szkolnego
Kursy walut
Kursy walut w MyBank.pl
Notowanie z 2024-07-18
USD0.22%3,9296 zł
EUR0.12%4,2954 zł
CHF0.57%4,4436 zł
GBP0.11%5,1032 zł
name
Gimnazjum im. Księdza Karola Wojtyły w Niegowici Copyright © 2005-2018
Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody właściciela strony zabronione