Europa bez tajemnic
Dodane przez admin dnia Czerwiec 13 2012 23:09:05
 Finał Turnieju Europejskiego był okazją do zaproszenia do Gimnazjum w Niegowici niezwykłego gościa. Był nim polski dyplomata Jan Tombiński – Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej.
1 maja br. minęło osiem lat od momentu, kiedy Polska wstąpiła do UE. 9 maja obchodzony był Dzień Europy. Święto zostało ustanowione w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali przez Roberta Schumana 9 maja 1950r.
Te ważne wydarzenia były okazją do zorganizowania Turnieju Europejskiego, w którym wzięli udział uczniowie z Gimnazjum im. księdza Karola Wojtyły w Niegowici. Najpierw zostały przeprowadzone eliminacje klasowe. W finale Turnieju rywalizowały ze sobą trzy najlepsze reprezentacje poszczególnych klas. Młodzież musiała wykazać się wszechstronną znajomością historii integracji europejskiej, zasad funkcjonowania organów i instytucji Unii Europejskiej oraz ich kompetencji, postanowień poszczególnych traktatów i aktów prawnych oraz ogólnych informacji o poszczególnych państwach członkowskich. Wśród osób, które oceniały i omawiały odpowiedzi poszczególnych drużyn był Jan Tombiński,  który pełni jedno z najważniejszych stanowisk w polskiej dyplomacji odgrywające ogromną rolę w polityce wobec UE.

Wyniki Turnieju Europejskiego są następujące:

I miejsce - reprezentacja klasy III a – (Wiktoria Biernat, Anna Kwoka, Paulina Lasoń)
II miejsce (ex aequo) reprezentacja klasy I d (Aleksandra Chyrc, Weronika Długosz, Wiktoria Kasprzyk) oraz reprezentacja klasy II e (Dominika Gaj, Małgorzata Wcisło, Magdalena Wolska)
Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej Jan Tombiński podkreślił wysoki poziom wiedzy niegowickich gimnazjalistów. Spotkanie było także okazją do rozmowy z dyplomatą na temat jego pracy. Uczniów najbardziej interesowało jakie trzeba mieć wykształcenie i co należy zrobić, aby pełnić tak wysokie stanowiska w strukturach Unii Europejskiej. Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas podziękował dyplomacie za wizytę z Gimnazjum oraz docenił wysoki poziom znajomości przez uczniów skomplikowanych zasad działania Unii Europejskiej. Koordynatorem Turnieju Europejskiego i inicjatorem spotkania z dyplomatą była nauczycielka geografii p. Hanna Leśniewska – Kopeć.
artykuł ze strony: www.gdow.pl (autor: Maciej Gibała)

Rozszerzona zawartość newsa