23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dodane przez bibliotekarz dnia Kwiecień 17 2008 22:39:07

JAK WYGLĄDAŁA PIERWSZA KSIĄŻKA?

Pierwsza książka w niczym nie przypominała naszych dzisiejszych książek. Miała ręce i nogi, nie leżała na półce, umiała mówić i nawet śpiewać. Była to żywa książka: człowiek r11; książka.
W owych czasach, gdy ludzie nie umieli jeszcze ani czytać , ani pisać, gdy nie było ani liter, papieru, ani atramentu r11; stare podania, prawa i wierzenia, zamiast na półkach bibliotecznych przechowywano w pamięci ludzkiej. Ludzie umierali, ale podania pozostawały. Wiele czasu minęło, zanim podania zostały wreszcie spisane.....

Zanim ludzie nauczyli się pisać układali całe listy za pomocą przedmiotów. Scytowie, którzy w dawnych czasach byli koczownikami na terenie Południowej Rosji posłali kiedyś Persom zamiast listu : ptaka, mysz, żabę i pięć strzał. Sens dziwnej kolekcji był następujący : rPersowie czy umiecie latać jak ptaki, kryć się pod ziemię jak myszy i skakać poprzez błota jak żaby? Jeżeli nie umiecie to nie rozpoczynajcie z nami wojny. Potrafimy was zasypać strzałami, gdy tylko przestąpicie nasze granice.r1;
O ileż zrozumialsze są nasze listy!!!
Co byście zrobili otrzymawszy pewnego pięknego poranka zdechłą żabę albo coś równie rmiłegor1;?

Upłynęło wiele tysięcy lat zanim mówiące przedmioty zastąpił rmówiącyr1; papier czyli dzisiejsze PISMO.

PIERWSZE RODZAJE PISMA

Pierwsze rodzaje pisma niewiele przypominały to pismo, którym dzisiaj się posługujemy. Pierwsze powstało pismo hieroglificzne czyli hieroglify (znaki, obrazki np. na skałach). Inne pisma to pismo węzełkowe (kipu), paciorkowe (wampum), klinowe, chińskie (to pismo przetrwało do dzisiaj).


PIERWSZE MATERIAŁY PIŚMIENNICZE

Pierwotnie pisano na skałach, kamieniach, tabliczkach glinianych, tabliczkach woskowych oraz na papirusie i pergaminie (z cielęcej skóry). Dopiero wynalezienie papieru zrewolucjonizowało produkcję słowa pisanego. Zawdzięczamy to Chińczykowi Tsai Lunowi, który ok. 107 roku n.e. wynalazł składniki do produkcji papieru.


OD KSIĄŻKI RĘKOPIŚMIENNEJ DO DRUKOWANEJ

Książka rękopiśmienna była to książka, której tekst został utrwalony ręcznie. Książki takie nazywamy rękopisami. Najczęściej sztuką ręcznego przepisywania trudnili się mnisi, których nazywano skrybami lub kopistami. Skryba pisał bardzo powoli litera po literze, aby się przypadkiem nie pomylić. Książki pisano wówczas wyłącznie po łacinie, a niewielu znało dobrze ten język. Przepisując słowa, których się nie rozumiało nie trudno było o błąd. Jeżeli kopista zauważył błąd wyskrobywał niewłaściwą literę nożykiem. Litery przy przepisywaniu stawiane były bardzo gęsto: pergamin był bardzo drogi i należało go oszczędzać. Na grubą księgę z cielęcej skóry potrzebne było całe stado cieląt. Oszczędzając miejsca mnich skracał wiele słów. Nad jedną książką kopista pracował tygodnie i miesiące. Na przepisanie tomu zawierającego ok. 500 stron trzeba było przynajmniej roku czasu!

Prawdziwa rewolucja nastąpiła za sprawą drukarza mogunckiego Jana Gutenberga, który w 1440 roku wynalazł druk. Stworzył system ruchomych czcionek i tą nową techniką ok. 1445 roku wydał pierwszą książkę Biblię 42-wierszową. Wynalazek Gutenberga zrewolucjonizował dzieje książki. Nie była ona już przepisywana ręcznie, prasa drukarska pozwalała na szybsze jej wytwarzanie przez co stała sie tańsza i ogólnie dostępna.


KSIĄŻKOWE REKORDY

Najpopularniejszą książką na świecie jest BIBLIA. Pismo święte przetłumaczono na 310 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2500000000 egzemplarzy Biblii.

Największa książka rSuper bookr1; mierzy 2,74 x 3,07 m i została wydana w Denver w stanie Colorado w 1976 roku, składa sie ona z 300 stron i waży 252,6 kg !!!

Najmniejsze książki świata zostały stworzone przez naszego rodaka pana Zygmunta Szkocnego z Katowic. Pierwsze i zarazem największe swoje dzieło o wymiarach 20 na 15 milimetrów stworzył w 1934 roku. Książeczka poświęcona była historii III Powstania Śląskiego. Potem powstawały kolejne, jeszcze mniejsze miniaturki, a wśród nich najmniejsza książka na świecie r11; Alfabet łaciński o wymiarach 0,8 na 1 milimetr. W 1976 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Rekordowa cena manuskryptu J.K.Rowling autorki Harrego Pottera- oprawiony w skórę, wysadzany półszlachetnymi kamieniami i wystawiony z ceną wywoławczą 50 tys. funtów manuskrypt niepublikowanej książki J.K. Rowling został sprzedany na aukcji w Londynie za zawrotną sumę 1,95 mln funtów. "The Tales of Beedle the Bard" ("Opowieści Barda Beedle'a")
to zbiór pięciu bajek o czarodziejach, które autorka przygód Harry'ego Pottera ręcznie napisała
i ilustrowała. Przychód uzyskany ze sprzedaży manuskryptu pani Rowling przeznaczyła na wsparcie organizacji charytatywnej pomagającej dzieciom.

Seria książek dla dziewcząt o Ani z Zielonego Wzgórza skończy w tym roku 100 lat.
Urodziny rudowłosej bohaterki obchodzone będą na całym świecie, także w Polsce.
19 czerwca 2008 roku w Krakowie odbędzie się wielki piknik urodzinowy na cześć Ani z Zielonego Wzgórza, połączony z toastem sokiem marchewkowym (będzie to bicie rekordu Guinnessa
w liczbie osób jednorazowo pijących sok marchwiowy - rzecz zgłoszona została już do księgi rekordów). Oprócz tego planowane są różne konkursy, zabawy oraz koncert.